Az első találkozót 1931-ben rendezték meg Domokos Pál Péter, a csángó kultúrkört feltáró neves etnográfus kezdeményezésére, célja az idegenbe – főként Bukarestbe szolgálni – szakadt székely lányok hagyományainak, nyelvének és népviseletének megőrzése volt.

1931 (Kép forrása: wikipedia.org)
1931 (Kép forrása: wikipedia.org)
1990-ben a rendezvény - amely a kommunista diktatúra éveiben szünetelni kényszerült - újjáéledt. Bár a szervezést már nem tudták vállalni, de a hagyománynak megfelelően a Szociális Testvérek köszöntötték 1990-ben is a Csíksomlyóra érkezőket. A nevükben Walter Ilona szólt, aki a következő szavakkal fejezte be üdvözlő beszédét: " Jöjjünk ide évről- évre az Ezer Székely Leány napjára, közös szentmiséjén részt venni, magunkba fogadni az élő Istent, hogy belsőleg is megérlelődjünk a ránk bízandó é l e t e k befogadására és felnevelésére! Jöjjünk ide őseink lelkéből meggazdagodni, sajátos kincseinkből megajándékozni másokat és gyarapodni a többiekéből! Jöjjünk ide, hogy dalban, táncban vidám játékban átéljük a közösség megtartó erejét! Jöjjünk, hogy újra visszatérhessen arcunkra a sok keserűségtől megrabolt sajátságos jókedv, vidámság és Öröm."

Ezer Székely Leány napja 2008 (Kép: erdély.ma)
Az "Ezer Székely Leány napja" nemcsak a székelység, de a világ magyarságának egyik jelentős rendezvénye, amelyet méltóképpen kiérdemelte a támogatók bizalmát.
Az "Ezer Székely Leány napja" lehetőséget teremt őseink felszabadult és lendületes élni akarásának, életkedvének megnyilvánulására, hiszen ez, éppen a néptánc, népdal és népzene - és az ehhez nélkülözhetetlen népviselet - közvetítésével tud eljutni hozzánk, és megtapasztalhatóvá válni.
A rendezvény jelmondata (1931): Hitében erős, erkölcsében tiszta és önazonosságában szilárd ifjúságot akarunk.

Várják a kormányzó urat

Csíkszeredai állomáson

Várakozó asszonyok és lányok

Azóta is várnak bennünket

Megérkeztek a magyar katonák...

A megyeháza előtt...

Székely asszonyok

Boldog székelyek

Várakozó csíkszeredaiak

Csíkszereda, 1940. szept. 11. - Várják a honvédeket
Gál Ibolyka albumából való eredeti fényképek 1940 őszén készültek, amikor Csíkszereda is visszatért. Bemutatják a magyar honvédek és a kormányzópár megérkezését, az Ezer székely lányok napját és az Országzászló avatást.

Székely asszonyok

Székelyek

A Kormányzó úr köszöntése

Ünneplők 1940 novemberében

Koszorúzás országzászló-szenteléskor

Csíkszereda, 1940. november, országzászló-szentelés

Országzászló szenteléskor

Tábori mise országzászló-szenteléskor


Ezer Székely Leány napja, 1940



Nagybányai Horthy Miklós megérkezett Csíkszeredába
Forrás: (Hungaria.org, kuruc.info, erdely.ma)
Szép Napot!
VálaszTörlésÖrülök, hogy rátaláltam a blogjára és elolvashattam az írásait.
Gratulálok a blogjához!
Üdvözlettel:
Domonyi Károly
http://domonyi.blogspot.com/